Orhan Veli Kanık'tan Bi' Hatıra - Tavada Levrek ve Sebzeli Makarna Salatası
 

Malzemeler & Yemek Tarifi

  • 1 adet avokado
  • 2 adet domates
  • Yarım bağ kişniş
  • 1 adet limon
  • Yarım fileto deniz levreği
  • Nuh’un Ankara Makarnası Midye Makarna

İşe domateslerimizi ve avokadomuzu orta büyüklükte dilimleyerek başlıyoruz. Kişnişimizin yapraklarını ayırıyoruz ve limonumuzun suyunu sıkıyoruz. Yaklaşık 10 – 12 dakika haşladığımız makarnalarımızı bu malzemelerle karıştırıyoruz. Tuz ve karabiberle lezzetlendiriyoruz. Diğer tarafta levreğimizi derisinde başlayarak her yüzeyi iki dakika olacak şekilde pişiriyoruz.

Bi' Hatıra

Orhan Veli ve Sait Faik, her gün Eftalikus Kahvesi’nde oturup, bulmaca çözerlermiş. İddiaya göre, o günün hesabını, önce bitiren çekiyor. Bu iddiayı her gün Orhan Veli’nin kazanması Sait Faik’in dikkatini çekiyor ve soruyor. “Nasıl oluyor da her gün sen kazanıyorsun?” Orhan Veli de gayet sakin biçimde, “E bu gazetenin bulmacalarını ben hazırlıyorum…”

Püf Noktası

Öncelikle balığımızı satın alırken pullarının parlak, gözlerinin canlı olmasına dikkat etmeliyiz. Fileto haline getirilmiş˛ balıklarda da kılçık kalmış˛ olabilir. Eğer dokunduğunuzda kılçık hissederseniz bunlar˝ bir cımbız yardımıyla ayıklayabilirsiniz. Ardından yüzgeçleri, filetonun etli kısmın˝ fazla zedelemeden çıkarmalısınız. Balığınız˝ porsiyonlara ayırırken eşit parçalara bölmeniz, pişme sürelerinin aynı olmasını sağlayacaktır. Filetonuzu tavada pişirirken derisinin olduğu taraftan başlamaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede balığınız kuru olmayacaktır.

 

Bi’ Hatıra adlı serimizde yaptığımız diğer tariflerimizi incelemek için tıklayın.

İlgili Videolar