Makarnanın Püf Noktaları

Makarna içerisinde yumurta bulunur mu?

Hayır, bulunmaz. Sade makarna, durum buğdayı irmiği ve su ile üretilmektedir. Çeşni olarak yumurta ilave edilmesi durumunda içerik listesinde beyan edilmek ve alerjen bir ürün olduğu için yazı stili ya da rengi diğer yazılardan farklı olacak şekilde belirtilmek zorundadır.

Neden 1 paket makarnayı pişirmek için 5 litre su öneriyorsunuz?

Makarnaların pişme sırasında tüm yüzeylerinin kaynar suyla tam temas etmesi ve paket üzerinde belirtilen süre içinde her noktasının eşit olarak pişmesi için her 100 g makarna için 1 litre su kullanılmasını öneriyoruz. Pişirme suyunu dökmek yerine bir kaba süzüp, çorba, yemek ve makarna soslarına ilave ederek de değerlendirebilirsiniz. Yine de pişirme suyunu kullanamayacağınız durumlarda ya da tamamen tercihinize bağlı olarak çektirme yöntemiyle ya da daha az su kullanarak da hazırlamanız mümkün.

Makarna şişmanlatır mı?

Hayır, önerilen porsiyonlarda ve hafif soslarla tüketildiğinde şişmanlatmaz. 100 gr. pişmemiş makarnanın kalori değeri ortalama 370 kalori civarındadır ve içinde kompleks karbonhidratlar barındırır. Porsiyon miktarı kadar dikkat edilmesi gereken diğer husus makarnaya eklenecek sos. Kremalı, yağlı soslar yerine sebze ağırlıklı ve az yağla hazırlanmış soslar tercih edilerek sağlıklı ve besleyici tabaklar hazırlanabilir. Makarna birçok gıdanın aksine her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği ve farklı soslarla ve pişirme yöntemleriyle hem çorba, hem salata, hem ana yemek hem ara sıcak gibi tüketilebilmekte; et ve süt ürünleri ya da sebzelerle mükemmel uyum sağlamaktadır. Bu kadar çok seçenek içinde hem sağlıklı, hem besleyici hem de leziz tabaklar hazırlamak oldukça kolaydır. 

Al Dente ne demektir?

Dent diş demektir. Al Dente, dişe gelir (diri) anlamına gelen ve makarnada pişirmenin ölçüsü olarak kabul edilir. Makarna al dente kıvamında pişirilmelidir. Al dente tüketilen makarnanın çok pişmiş makarnaya göre glisemik indeksinin daha düşük olduğu ve tüketilirken kan şekerini daha yavaş yükselttiğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Makarna undan mı yapılır?

Makarna undan yapılmaz. Ülkemizde makarna üretiminde ekmeklik buğday kullanılması yasaktır. Makarna durum buğdayı irmiğinden üretilir. Makarnalık irmik, durum buğdayının öğütülmesi ve kepek, rüşeym gibi kısımlarının ayrılmasıyla elde edilen una göre daha iri taneli bir üründür. Makarnalık irmik, makarnanın kalitesini belirleyen en önemli unsurlardandır. Makarnada un oranı arttıkça pişme kalitesi önemli ölçüde azalır, hamurlaşma ve dağılma sorunları artar.

Makarna kaç dakikada pişirilir?

Makarna pişme süreleri makarnaların çeşitlerine göre değişir. Ancak Nuh’un Ankara Makarnası paketleri üzerinde belirtilen pişme süreleri her çeşit için yapılmış araştırmalar sonucu elde edilmiş en doğru sürelerdir. Makarna belirtilen bu süre içerisinde pişer.

Spaghetti nasıl pişirilir?

Spaghetti makarna diğer makarnalar gibi pişirilmektedir, ancak spaghetti pişirilirken görünüş ve damak zevki açısından kırılmamalıdır.

Makarna üretiminde neler kullanılmaktadır?

Sade makarna üretiminde yalnızca irmik ve su kullanılmaktadır. "Yumurtalı" olarak belirtilen makarnaların dışında hiçbir makarnanın üretiminde yumurta kullanılmaz. Çeşnili ve vitaminli makarnalarda ise sebze, sos, vitamin vs kullanılabilmektedir.

Şehriye ile makarna aynı şekilde mi üretilir ?

Şehriye de makarna gibi durum buğdayından elde edilen irmikten üretilir. Sadece şekilleri daha küçüktür. Arpa, tel ve yıldız gibi şehriye çeşitleri mevcuttur.    

Etli soslar hangi makarnaya daha çok yakıştırılmaktadır?

Etli soslar genelde bütün makarna çeşitleri için uygun görülen ve beğenilerek tüketilen sos türleridir. Ancak Spaghetti Makarna, etli soslarla en iyi uyumu yakalayan makarna kesimidir. Spaghetti hem lezzet açısından klasikleşmiş bir tercih olduğundan, yaygınlığı açısından, herkesin beğenisini kazanmış olması açısından hem de etli soslarla mükemmel uyumundan bu tür soslara daha çok yakıştırılmaktadır. Özellikle kıymalı ya da balıklı sos çeşitlerinde spaghetti ile mükemmel uyumu yakalamak mümkündür.

Bunların yanı sıra makarna soslarla birlikte tüketilen bir ana yemek olduğu gibi diğer yemeklerin de yanına tamamlayıcı olarak eklenebilen bir gıdadır.